DZIEŃ SENIORA ODDZIAŁU SITK RP W KIELCACH.

 

 

 Tradycyjnie i zgodnie z planem członkowie Klubu Seniora w m-cu maju spotykają się na Dniu Seniora.

      W dniu 12.05.2012  r. 30 seniorów  obchodziło jubileuszowy X Dzień Seniora na wycieczce techniczno – turystycznej.

 

      Jednym z celów organizowanych wycieczek po Ziemi Świętokrzyskiej podczas Dnia Seniora jest poznawanie ciekawej przyrody, historii, zabytków sztuki i architektury, pamiątek historycznych , archeologicznych, najstarszych w kraju tradycji przemysłowych, folkloru.

 

      Tym razem skarby znajdujące się na Ponidziu zwiedziliśmy ze wspaniałym świętokrzyskim przewodnikiem Panem Kazimierzem Micorkiem, który zna i kocha ziemię świętokrzyską i jest świetnym gawędziarzem.

      Trasa naszej wycieczki obejmowała Młodzawy Małe, Chroberz, Wiślicę i Pińczów. W Młodzawach Małych niedaleko Pińczowa zwiedziliśmy „Ogród na Rozstajach”, jest to jedyny w województwie świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno-ornitologiczny, założony w 1993 r. i prowadzony przez Zofię i Tadeusza Kurczynów. W ukrytym w bajkowym krajobrazie Ponidzia w pagórkowatym terenie rośnie ponad 2 tysiące drzew, krzewów i bylin oraz roślin egzotycznych. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne i liczne ptactwo , w tym kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. Ogród o powierzchni 1 hektara jest w ciągłej rozbudowie. Wodospady oraz „szemrzące” strumyki tworzą unikalny klimat tego miejsca, które może być dumą naszego regionu.

 

      W Chroberzu seniorzy zwiedzili Pałac z 1859 r., zaprojektowany przez Henryka Marconiego, którego fundatorem był margrabia Aleksander Wielkopolski. W Pałacu, który pełni rolę Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzie zwiedziliśmy:

- salę balową , bibliotekę , gabinety, kaplicę i inne                              

- ekspozycję archeologiczną – starożytne Skarby Ponidzia

- Izbę Pamięci Republiki Pińczowskiej

- Galerię Regionalną – malarstwo, rzeźba, sylwetki twórców

 

     Podziwialiśmy park , a w nim wiele pomnikowych drzew : Platon klono listny, kilkusetletnie miłorzęby japońskie i lipy.

      W parku zachowała się kaplica wg projektu Marconiego.

 

Na zakończenie pobytu w Pałacu zostaliśmy zaproszeni przez artystów ludowych Barbarę i Tadeusza Buczyńskich do „ Zaczarowanej Galerii” w Parku na wystawę „ Sztuka naiwna” – jest to barwna galeria fantastycznych, bajkowych postaci.

    Kolejna perła na naszej trasie to Wiślica, gdzie zwiedziliśmy:

- Bazylikę Narodzenia Najświętszej Marii Panny

- Podziemie Bazylijki

- Dom Długosza

 

     Wiślica istnieje od co najmniej IX wieku i jest uważana za centrum pierwszego państwa Wiślan. Wiślica w tym czasie obok Krakowa i Sandomierza była jednym z najważniejszych ośrodków administracyjnych w Małopolsce. Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1360 r. została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Jest to najstarszy i największy kościół dwunawowy w Polsce. W podziemiach znajdują się pozostałości wcześniejszych kościołów z XII i XIII wieku oraz unikalna płyta podłogowa tzw. „Płyta Ornatów” z 1170 roku a także Misa Chrzcielna służąca do chrztów zbiorowych z 880 r.

 

     Dom Długosza z 1460 r. ufundowany przez słynnego historyka, kronikarza Jana Długosza jako mieszkanie dla wikariuszy Kolegiaty Wiślickiej. Obecnie mieści się w nim plebania i muzeum. Na lewo od wejścia znajduje się gotycka Dzwonnica , wzniesiona w latach 1460-1470, została ufundowana przez Jana Długosza.

- ostatnim punktem niezwykle ciekawego programu wycieczki był Pińczów – serce Ponidzia.

Najważniejsze zabytki to Kościół i klasztor reformatorów z 1578 r., pałac Wielkopolskich z 1789 r., którego fasadę przyozdabiają płaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii a także najstarszą zachowaną w Polsce synagogę z 1609 r. będącą pozostałością bogatej kultury żydowskiej. Na wzgórzu Klasztornym znajduje się kaplica św. Anny skąd roztacza się wspaniała panorama na miasto i dolinę Nidy.

 

   W pobliżu Pińczowa przejeżdżaliśmy przez Niegosławice , gdzie urodził się Adolf Dygasiński – powieściopisarz , do szkoły uczęszczał w Pińczowie.

   Podczas II wojny światowej rejon Pińczowa był miejscem aktywnej działalności partyzanckiej.

    Ponidzie – region położony na terenie Niecki Nidziańskiej nad Nidą od Chęcin po Nowy Korczyn. Na położonym w połowie drogi pomiędzy Krakowem i Sandomierzem Ponidziu w średniowieczu wybudowano zamki królewskie, tu odbywały się wiece i zjazdy rycerskie, tu dochodziło do doniosłych wydarzeń rangi państwowej :

- w 1362 r. w Wiślicy ogłoszono Statuty Kazimierza Wielkiego – jedyną kodyfikację prawa sądowego za panowania Piastów

- w 1257 r. podczas zjazdu w Koperni  k/ Pińczowa książe Bolesław Wstydliwy wydał akt elekcyjny dla Krakowa.

- w 1587 r. w Wiślicy miał miejsce Sejm elekcyjny, podczas , którego Zygmunt Waza został wybrany na króla Polski.

 

    Po spokojnie płynącej Nidzie organizowane są spływy kajakowe , można rozkoszować się wspaniałymi widokami, meandrami rzeki w gipsowej krainie, cudownymi świętokrzyskimi pejzażami.

Współcześnie do ważniejszych ośrodków regionu należą : Busko Zdrój,

Jędrzejów i Pińczów.

        Jedną z atrakcji turystycznych regionu jest kolej wąskotorowa „Ciuchcia Express Ponidzie”.

       Dzięki organizowanym wycieczkom poznajemy bogactwo naszego regionu i nadal chcemy go poznawać i odkrywać.

      Seniorzy wyrazili wdzięczność i podziękowanie  sekretarzowi  ZO Prezesowi Klubu Seniora kol. Teresie Cyzowskiej za zorganizowanie bardzo ciekawego wyjazdu turystycznego po pięknym Ponidziu. Wszyscy uznali spotkanie za bardzo udane.

 

      Podkreślano bogaty program turystyczno – krajoznawczy, miłą, serdeczną atmosferę, a także sprawność organizacyjną.

 

 

                                                                             Opracował

                                                                             Eugeniusz Pokrzepa

GALERIA ZDJĘĆ