Seminarium Krajowego Klubu Seniorów SITK RP - Cedzyna 29.06-01.07.2009 r.

 

 

W dniach 29.06 – 01.07.2009 r. w Cedzynie koło Kielc odbyło się Seminarium Krajowego Klubu Seniorów SITK RP zorganizowane przez Zarząd Oddziału SITK
w Kiecach oraz Zarząd Klubu Seniorów w Kielcach.

Miejscem spotkania był Hotel Gromada w Cedzynie. Gościliśmy 24 koleżanki
i kolegów – członków Stowarzyszenia z 13 Oddziałów SITK RP z całego kraju.

Krajowy Klub Seniorów reprezentowali: Przewodniczący kol. dr inż. Zbigniew Kozaczek, V-ce przewodniczący kol. Tadeusz Sułek i Sekretarz kol. Andrzej Zieliński.

Gospodarzy reprezentowali m.in. Prezes Zarządu Oddziału kol. Andrzej Koper
i Sekretarz Zarządu Oddziału, jednocześnie Prezes Klubu Seniorów kol. Teresa Cyzowska.

W części merytorycznej seminarium, jego uczestnicy zostali zapoznani
z działalnością Krajowego Klubu Seniorów przez kol. Zbigniewa Kozaczka.

Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w br. Sekretarza Generalnego SITK RP dr. inż. Leona Skoczyńskiego.

Kol. Teresa Cyzowska przedstawiła informacje o historii i działalności Klubu Seniorów w Kielcach.

Następnie zaprezentowano dwa interesujące referaty techniczne:

1. „Realizacja inwestycji w PKP PLK S.A.”, który przedstawił Członek Zarzadu Oddziału SITK RP w Kielcach, Dyrektor Biura Inwestycji PKP PLK S.A. kol. Wojciech Rybak.

2. „Trakt Krakowski na tle ludzi i mijających czasów”, przedstawiony przez Członka Świętokrzyskiego Klubu Drogowca SITK RP, Z-cę Dyrektora Generelnej Dyrekcji Dróg
i Autostrad, Oddział Kielce kol. Tomasza Wągrowskiego. 

 

W tym dniu, w programie była również wycieczka techniczna na węzeł Kielce-Północ. Jest to inwestycja u zbiegu drogi ekspresowej nr 7 Warszawa – Kraków z drogą krajową nr 73 Kielce – Tarnów. Inwestycja obejmuje budowę 7-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 7 i blisko 3-kilometrowego odcinka dwujezdniowego odcinka drogi krajowej nr 73, a także budowę 5 wiaduktów, kładki dla pieszych i przejazdu gospodarczego. Zakończenie inwestycji planuje się we wrześniu br.

Informacji na temat powyższej inwestycji, w siedzibie wykonawcy robót – firmie Strabag oraz w terenie, udzielali rezydent Henryk Klimek oraz kierownik budowy Jerzy Grygoruk.

Wieczorem podczas kolacji koleżeńskiej seniorzy dzielili się wrażeniami
z wycieczki oraz zaprezentowanych wcześniej bardzo ciekawych referatów.
 

Następnego dnia seniorzy uczestniczyli w wycieczce techniczno-turystycznej do Jaskini Raj, która określana jest jako cud natury - liczne stalaktyty i stalagmity upiększają sklepienie i dno jaskini, oraz do zabytków techniki w Maleńcu i Sielpi.

Maleniec to Zabytkowy Zespół Walcowni i Gwoździarni z 1782 r., natomiast w Sielpi seniorzy zwiedzili Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego (filia Muzeum Techniki w Warszawie). W muzeum znajduje się m.in. koło wodne, największe w Polsce, o średnicy 9m, które w dawnej fabryce służyło jako urządzenie napędowe do znajdujących się tam walcarek.

W drodze powrotnej, w miejscowości Mniów seniorzy obejrzeli kamień pokryty tajemniczymi rytami. Na tym terenie odkryto odciski stopy dinozaura. W Samsonowie – Zakład Wielkopiecowy, który pracował do 1866 r., a w okolicach Zagnańska – Dąb Bartek, który jest najokazalszym drzewem w Polsce i którego wiek oceniany jest na ok. 1000 lat. Przed dojazdem do Cedzyny widoczna Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, o wysokości 612 m n.p.m. i drugie co do wielkości wzniesienie Gór Świętokrzyskich – Łysa Góra, 585 m n.p.m., na którym znajduje się klasztor a tam relikwie Świętego Krzyża.

Po krótkim odpoczynku w hotelu, czekała kolacja piknikowa „Pod sosnami”.

W trzecim dniu pobytu seniorzy zwiedzili znajdujący się przy trasie E77 prowadzącej z Kielc do Krakowa Park Etnograficzny - Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Na malowniczo położonym w zakolu Czarnej Nidy, ponad 70 ha obszarze zgromadzono zabytki budownictwa drewnianego z przełomu XVIII i XIX wieku z terenów Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i Wyżyny Sandomierskiej.

W drodze powrotnej przejazd obok Zamku w Chęcinach z XIII w., miasteczka Chęciny, Wzgórza Karczówka z widocznym Klasztorem i Rezerwatu przyrody Kadzielnia z pięknym amfiteatrem.

Naszym przewodnikiem, na całej trasie turystycznej, był Pan Kazimierz Micorek, który interesująco opowiadał o odwiedzanych miejscach i zabytkach Ziemi Świętokrzyskiej.

Koledzy Seniorzy nawiązując do zbliżającego się Zjazdu Delegatów SITK RP wyrazili pełne poparcie dla Przewodniczącego kol. dr inż. Zbigniewa Kozaczka prosząc, aby w dalszym ciągu kierował pracami Krajowego Klubu Seniorów. 

 

Dnia 1 lipca w godzinach popołudniowych, po podsumowaniu przez Prezesa Krajowego Klubu Seniorów zakończyło się 3-dniowe Seminarium Seniorów naszego Stowarzyszenia.

                                                                                                                              Opracował

                                                                                                                            Eugeniusz Pokrzepa

GALERIA ZDJĘĆ