Konferencja techniczna nt. „Ekspresowa obwodnica Kielc – inwestycja w przyszłość”

 

W dniu 26 września 2013 r SITK RP Oddział w Kielcach zorganizował konferencję techniczną nt. „Ekspresowa obwodnica Kielc – inwestycja w przyszłość”, w której udział wzięli drogowcy, przedstawiciele władz samorządowych i administracji rządowej – 53 osoby.

 

Obrady konferencji odbyły się w Centrum Kongresowym Targów Kielce w Sali konferencyjnej SIGMA w nowo oddanej wieży widokowej, z której można oglądać panoramę Kielc  z  węzłem drogowym  Kielce Zachód .

 

            Celem konferencji było  omówienie efektów dla województwa świętokrzyskiego z oddanej do eksploatacji w lipcu 2013 r. obwodnicy Kielc w ciągu drogi  ekspresowej S7 .

Obrady konferencji prowadził  Prezes SITK RP O/Kielce Wojciech Sierak . Po przywitaniu zaproszonych gości i uczestników konferencji zostały przedstawione następujące referaty i prezentacje:

1. Obwodnica Kielc  wczoraj  i dziś   – znaczenie inwestycji zrealizowanej w ciągu drogi ekspresowej S7 przy udziale środków z  Unii Europejskiej – Ewa Sayor, GDDKiA Oddział w Kielcach – inwestor.

2.  Nowoczesne rozwiązania techniczne na przykładzie wybranych obiektów inżynierskich  Sebastian Bogaczyk, Mostostal Warszawa S.A.- generalny wykonawca inwestycji.

3.  Znaczenie węzła Kielce Zachód dla lokalnej i ponadregionalnej sieci komunikacyjnej   -  Andrzej Pająk, GDDKiA Oddział w Kielcach

4.  Odkrycia archeologiczne i ich wpływ na organizację robót podczas realizacji inwestycji  -  Marcin Zapała, Mostostal Warszawa S.A.

    W podsumowaniu i dyskusji kolejno głos zabrali:

- Pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

- Pan Grzegorz Dziubek Wicewojewoda ŚUW  w Kielcach,

- Pan Andrzej Sygut –Zastępca Prezydenta Miasta Kielce,

- Pan  Maciej Lubecki Wójt Gminy Miedziana Góra- w  imieniu obecnych 

     samorządowców,  przez teren których przebiega obwodnica,

- Pan Andrzej Pieniążek –Przewodniczący Rady ŚOIIB w Kielcach.

 

Wszyscy dyskutanci podkreślali znaczenie obwodnicy w rozładowaniu wielu utrudnień komunikacyjnych w mieście, zwłaszcza w rejonie Targów Kielce, doceniając trudy budowy inwestycji składali podziękowania wykonawcom za poprawne wykonanie inwestycji.  

                                                                                                                                    

 

 

Informacja o inwestycji:

 „ Rozbudowa Istniejacej drogi S7 do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej na odcinku od  Węzła Kielce Północ do Węzła Chęciny”

 

Budowa obwodnicy Kielc  na pełnych parametrach dwujezdniowej drogi ekspresowej to największa do tej pory inwestycja drogowa regionu świętokrzyskiego. W ramach tej inwestycji droga biegnąca od węzła Kielce Północ do węzła Chęciny zyskała drugą jezdnię po zachodniej stronie tej już istniejącej na odcinku 22,7 km. Przebudowane zostały również węzły w Jaworzni, Chęcinach i Kostomłotach (Niewachlowie). Ten ostatni, największy, tzw. Zespolony jest pierwszym jedynym w regionie świętokrzyskim węzłem na skrzyżowaniu dwóch dróg ekspresowych 7 i 74. W ramach inwestycji powstało miedzy innymi 18 wiaduktów, 9 mostów, 2 miejsca obsługi podróżnych, 4 przejścia dla pieszych i 3 samodzielne przejścia dla zwierząt dużych – w sumie 31 obiektów inżynierskich.

 

Lata realizacji Inwestycji 2010-2013

Całkowita wartość projektu: 869 326 440,00 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 697255827,00 PLN

Koszt robót budowlanych 641,6 min złotych

Inwestor: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach

Wykonawca: Konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A. l Acciona Infraestructuras S,A.

Nadzór;

Konsorcjum: Grontmij Polska Sp. z o.o., Grontmij Nederland B.V.,

Lafrentz Polska Sp. z o.o., MBI Małopolskie Biuro Inwestycyjne Sp. z o.o

 

Realizacja inwestycji przyczyniła się do  poprawy  przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na osi Warszawa-Radom-Kielce-Kraków; dostosowania  nośności drogi do obowiązujących przepisów; poprawy  bezpieczeństwa ruchu, warunków ekologicznych, umożliwi też aktywację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie trasy S7.

 

Józefa Sobczyńska-Stefańska