Seminarium Sekretarzy i Księgowych SITK RP Cedzyna 04 - 06.10.2012 r.

W seminarium wzięło udział 27 osób z 14 Oddziałów, z całego kraju (Oddziałów: Kielce, Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Koszalin, Kraków, Łódź, Opole, Ostrów Wielkopolski, Radom, Rzeszów, Słupsk, Wrocław).

Z zaproszonych gości udział wzięli: kol. Grzegorz Małetka – Sekretarz Generalny Zarządu Krajowego i Hanna Kwiatkowska z Biura Zarządu Krajowego SITK. Prezes Zarządu Krajowego Antoni Szydło z powodu wyjazdu służbowego do Monachium nie mógł wziąć udziału w spotkaniu.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Gromada w Cedzynie k/Kielc.

Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Oddziału w Kielcach kol. Wojciech Sierak, życząc miłego pobytu na Świętokrzyskiej Ziemi. Spotkanie otworzył Sekretarz Generalny
kol. Grzegorz Małetka, który przedstawił aktualną sytuację Zarządu Krajowego oraz bieżące zadania i ich realizację przez Stowarzyszenie.

Zadania, w związku ze zbliżającą się kampanią sprawozdawczo – wyborczą nakreśliła kol. Hanna Kwiatkowska.

Następnie uczestnicy wysłuchali informacji przekazanych przez Marka Kowalskiego – doradcę kluczowego z Regionalnego Ośrodka EFS na temat Funduszy Unijnych.

W toku dyskusji przedstawiciele Oddziałów poinformowali o aktualnej sytuacji w Oddziałach, w zakresie działalności statutowej i gospodarczej.

We wszystkich oddziałach są problemy w związku z narastającą konkurencją, brakiem zleceń, osłabieniem zainteresowania działalnością stowarzyszeniową. Ustosunkowano się do współpracy między oddziałami oraz z Zarządem Krajowym. Dyskutowano o zadaniach w zakresie naboru do działalności ludzi młodych i kobiet oraz możliwościach ożywienia działalności statutowej.

W godzinach wieczornych wszyscy zasiedli do wspólnej koleżeńskiej kolacji, w której wziął udział Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Adam Jarubas. Koleżanki i koledzy mogli wymienić poglądy na temat pracy stowarzyszeniowej. Gość spotkania Marszałek A. Jarubas mówił o walorach Ziemi Świętokrzyskiej i zachęcał do jej odwiedzania.

W drugim dniu część merytoryczna poświęcona była szkoleniu z zakresu rachunkowości Stowarzyszenia. Szkolenie prowadziła kol. Danuta Myłek. Omówiona została ustawa o rachunkowości, podatku dochodowym od osób prawnych, faktury, sprawy kas rejestrujących, zasady zatrudnienia osób w stowarzyszeniu, zasady rozliczania wygranych
w konkursach.

Następnie uczestnicy udali się na wycieczkę do Jaskini Raj, gdzie zwiedzili piękną jaskinię z kompleksem korytarzy i komnat, przeszli przez sztucznie przekopany chodnik
o długości 21 metrów, przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, ponownie przez sztucznie przekopany chodnik do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką z powrotem do Komory Wstępnej. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i perły jaskiniowe, jeziorka i pola ryżowe. Jaskinia została odkryta w 1963 r.

Po zwiedzeniu Jaskini następnym punktem było Centrum Geoedukacji na terenie rezerwatu Wietrznia w Kielcach. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego. W centrum znajdują się plansze, modele i eksponaty geologiczne, skamieniałości, figury dawnych roślin i zwierząt głównie z okresu Dewonu. Uczestnicy odbyli również podróż do wnętrza Ziemi kapsułą 5D.

Po powrocie do Cedzyny powracających do Hotelu powitał Zbój Madej. Wieczór spędziliśmy w jego towarzystwie, słuchając opowieści o walorach turystycznych Ziemi Świętokrzyskiej, świętokrzyskim zbójowaniu oraz uczestnicząc w wielu konkursach.
Było Pasowanie na Czarownicę, na Zbója, wszyscy bawili się znakomicie.

W ostatnim dniu zwiedziliśmy Muzeum im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Pałacyk,
w którym znajduje się Muzeum został zakupiony w 1900 r. ze składek społeczeństwa
i ofiarowany H. Sienkiewiczowi na 25-lecie pracy twórczej. Pisarz mieszkał w nim okresowo wraz z rodziną w latach 1902-1914. W 1948 r. dzieci pisarza przekazały pałac państwu
z propozycją utworzenia Muzeum ojca. Muzeum otwarto w 1958 r. Zwiedziliśmy wnętrza, gdzie zgromadzono eksponaty związane z życiem pisarza, jego dorobkiem oraz epoką
w której tworzył.

Seminarium towarzyszyła piękna jesienna pogoda. Uczestnicy byli zadowoleni,
że w tej scenerii mogli przebywać i podziwiać plenery świętokrzyskiej ziemi. Zaliczyli seminarium pod względem merytorycznym, towarzyskim i turystycznym do dobrze zorganizowanych.

      

                                                                                                          Opracowała:

                                                                                                          Teresa Cyzowska