/Dzień Seniora

Dzień Seniora

23 maja br. członkowie Klubu Seniora w ramach Dnia Seniora tradycyjnie wybrali się na wycieczkę techniczno – turystyczną. Tym razem trasa przebiegała przez Podzamcze Chęcińskie –  Nagłowice – Jędrzejów – Tokarnię.

W Podzamczu Chęcińskim zwiedziliśmy Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne, w skład którego wchodzi zabytkowy dwór obronny z XVII wieku, Biobank i Centrum Nauki Leonardo. Dwór otacza park a w nim aleja lipowa, której drzewa liczą ponad 300 lat oraz wzniesiony na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. wolnostojący łuk triumfalny. Centrum Naukowo – Technologiczne będzie koordynować badania naukowe w dziedzinie profilaktyk i chorób cywilizacyjnych, a także wspierać działania promujące zdrowy tryb życia. O powyższych badaniach, o pracy Centrum Naukowo – Technologicznym, o międzynarodowym szlaku Sobieskiego, o atrakcyjnym położeniu – tuż obok trasy nr 7 oraz o dalszych ambitnych planach rozbudowy i wyposażenia bardzo interesująco opowiadał Dyrektor Marcin Perz. Obiekty i teren ok. 40 h, które jeszcze nie tak dawno były b. zaniedbane, zmieniły się nie do poznania.

W drodze do Nagłowic, w Jędrzejowie na cmentarzu złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze na grobie naszego długoletniego Prezesa, honorowego członka SITK kol. Andrzeja Kopera. W Nagłowicach zwiedziliśmy Muzeum – Dworek Mikołaja Reja, zapoznaliśmy się z życiem i twórczością ojca literatury polskiej. Dworek został wybudowany ok. 1800 r., przez rodzinę Walewskich. Muzeum Mikołaja Reja obrazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości dla piśmiennictwa i całej kultury polskiej. 
Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu.

Dworek otoczony jest parkiem z XVII w., w parku rosną m.in. piękne dęby – uznane za pomniki przyrody – pamiętające czasy Mikołaja Reja. Obok dworu znajduje się piętrowy pałac wzniesiony przez Radziwiłłów a przed dworkiem stoi popiersie Mikołaja Reja.

Kolejnym punktem wycieczki był Klasztor cystersów w Jędrzejowie, który został założony w 1140 r. jako pierwsze opactwo w Polsce, konsekrowany w 1210 r. przez biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka. W 1800 r. klasztor spłonął, cystersi wrócili do Jędrzejowa dopiero w 1945 r. Opactwo jest obecnie sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160 – 1223). W jednej z kaplic znajduje się ołtarz grobowy bł. Wincentego Kadłubka z posrebrzaną trumną oraz jego świętymi relikwiami. Bł. Wincenty Kadłubek przebywał w klasztorze w latach 1218 – 1223, tutaj zmarł, beatyfikowany w 1764 r.

W klasztorze znajdują się jedne z najciekawszych organów w Europie. Corocznie w miesiącach sierpniu i wrześniu, w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Kościół jest murowany, w zachodnim murze nawy głównej wtopiona częściowo pozostałość kościoła romańskiego sprzed 1140 r .Wnętrze kościoła pełne jest surowej powagi a przyległy doń północny krużganek klasztorny zdobią barokowe polichromie przedstawiające sceny z życia Wincentego Kadłubka.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie i spacer, przy pięknej słonecznej pogodzie, w Skansenie Tokarnia. Powstałe w 1977 r. Muzeum Wsi Kieleckiej jest jednym z największych tego typu muzeów skansenowskich w kraju. Na położonym w zakolu Czarnej Nidy obszarze, liczącym ponad 70 ha, zgromadzono pochodzące z XVIII i XIX w. zabytki wiejskiego, małomiasteczkowego, dworskiego i sakralnego budownictwa drewnianego, głównie z terenu Gór Świętokrzyskich.

Zwiedziliśmy najciekawsze obiekty – dwór z Suchedniowa, z pełnym wyposażeniem wnętrz, barokowy kościół z Rogowa z 1763 r., wnętrza mieszkalne chałup z XIX w., wnętrza apteki, sklepiku i pracowni krawieckiej z okresu międzywojennego.Park zaskakuje wielkością przestrzeni. Są tu też organizowane jarmarki i festyny.

Naszym przewodnikiem był miłośnik Ziemi Świętokrzyskiej, znawca historii, świetny gawędziarz Pan Kazimierz Micorek, powiedział m.in. „Cudze chwalimy, a swego nie znamy, a wielką historię posiadamy. Troszczmy się o przepiękną historię”.

                                                                                                     Opracował

                                                                                                     Eugeniusz Pokrzepa