Sprawozdanie z wyjazdu techniczno – turystycznego, które odbyło się w dniu 29-30 maja 2015r. do KZA Przedsiębiorstwa Automatyki i Telekomunikacji w Lublinie i Kazimierza Dolnego.
29 maja 2015r. o godzinie 6.00 rano grupa 27 członków koła SITK RP O/Kielce działających przy Zakładzie Linii Kolejowych w Skarżysku – Kamiennej wyjechało na wycieczkę techniczno-turystyczną do KZA Przedsiębiorstwa Automatyki i Telekomunikacji w Lublinie, gdzie Wiceprezes Pan Tadeusz Augustowski wraz z Dyrektorem ds. Technicznych Panem Jerzym Czerlunczakiewiczem szczegółowo omówili szeroką ofertę Kolejowych Zakładów Automatyki Przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i montażem urządzeń automatyki kolejowej i drogowej, teletechniką i elektroenergetyką jak również nowoczesną obróbką blach. KZA jest zdecydowanym liderem w tej branży.
Infrastruktura kolejowa jest modernizowana i rozwijana z wykorzystaniem nowych technologii i dbałością o bezpieczeństwo ruchu kolejowego, zgodnie z europejskimi standardami. Obecnie realizowane jest zadanie modernizacji linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin Północny na odcinku Lubartów – Lublin Północny w zakresie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, energetyki i teletechniki na zlecenie Zakładów Automatyki KOMBUD S.A. w Radomiu.
KZA Przedsiębiorstwa Automatyki i Telekomunikacji S.A. w Lublinie to Firma o polskich korzeniach, której warto zaufać zlecając realizację usługi.
Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie Starego Miasta, Rynku oraz podziemi rynku lubelskiego. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Bramę Grodzka, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Bramę Krakowską.
Na trasie zobaczyliśmy m.in. Kaplicę Zamkową, obraz „Unia lubelska” Jana Matejki w Muzeum Lubelskim, i Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim Trasa ta pozwala dokładniej poznać historię i zabytki Starego Miasta.
Lubelskie Podziemia to kolejny punkt naszego wyjazdu. Trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów.
Kolejny dzień wyjazdu, to zwiedzanie urokliwego jedynego w swoim rodzaju Kazimierza Dolnego, który posiada długą i bogatą historię kolonii artystycznej. Tylko w Kazimierzu są najstarsze czynne organy w Polsce pochodzące z 1620 r. jest tak wiele lessowych wąwozów (najwięcej w Europie). Mimo, że w miasteczku nie ma kina, co roku organizowany jest wspaniały Festiwal filmowy i artystyczny – Dwa Brzegi. Tylko w Kazimierzu jest jedyne w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej. No i jest największa w kraju prywatna flotylla rzeczna, którą popłynęliśmy do Janowca i z powrotem.
Wycieczkę zakończyliśmy zakupami „kogutów” i innych regionalnych pamiątek na Kazimierskim rynku.
Opracowała
Lidia Franczyk – Prezes Koła SITK RP przy ZLK Skarżysko-Kamienna.